محل تبلیغات شما

اشاره

پس از انتشار یادداشت دربارهلو رفتن عملیات کربلای چهار، تحت عنوان عملیات کربلای چهار با کدام نگاه؟»، امیراکبرآبادی؛ مسئول محترم هیات معارف جنگ شهید صیاد شیرازی در تبریز، نظراتی رانوشتند که موضوع از عملیات کربلای چهار و بی اعتمادی موجود به گفتار و نوشتاردرباره واقعیات جنگ، به موضوع غافلگیری در جنگ و در برابر حمله عراق در 31 شهریورسال 1359 تغییر کرد.

در پاسخ به نظرات ایشان نوشتم: با سلام. موضوعات مورد اشارهمانند غافلگیری و یا شکست در عملیات کلاسیک ارتش در زمان بنی صدر را بعنوان نمونهنوشتم تا به این موضوع اشاره کنم که چرا با وجود برخی توضیحات، مانند آنچه شما دراین متن درباره غافلگیری نوشته‌اید، موضوع حل نشده و همچنان بر غافلگیری ارتش درجنگ و نه در سطح راهبردی، مورد پذیرش قرار نمی‌گیرد؟ در چند مرحله بصورت مکتوب وحضوری به برداران ارتش عرض کردم با توجه به اینکه جنگ از اول شهریور سال 59 عملاً آغازشده بود، اگر اسناد قبل از شهریور را که نشان می‌دهد در ارتش وقوع جنگ پیش بینیشده است، ارائه کنید تا به رفع این ابهام تاریخی کمک کند ولی هنوز اقدام نشده وامیدوارم انجام شود تا شاید این نظر شما روشن شود. امیر مفید، بعنوان یک افسرشایسته و مطلع و با تجربه نیز در کتاب خود هیچ سندی دال بر اثبات پیش بینی وقوعجنگ تا قبل از 31 شهریور ارائه نکرده است. پیشنهاد می‌کنم شما این موضوع را بررسی کردهو در سایت برای بحث به اشتراک بگذاریم. از لطف شما سپاسگزارم.»

امیر اکبرآبادی با ارسالیادداشت جدید در 10 صفحه، به جای  بررسیاین موضوع که اگر در ارتش اسنادی وجود دارد که قبل از شهریور سال 1359 احتمال وقوعجنگ پیش بینی شده و این امر بمعنای غافلگیر نشدن ارتش است، به موضوع عملیات کربلایچهار پرداخته است. یادداشت امیر اکبرآبادی را برای گرامی ارجمند امیر مسعودبختیاری ارسال کردم که ایشان با بزرگواری پاسخی را تهیه و ارسال کردند که در ادامه،ابتدا یادداشت امیر بختیاری و سپس توضیحاتی در باره آن خواهد آمد.

ادامه مطلب

تأملی بر تحول در مفهوم و مصداق جنگ – بخش اول

مناقشات تاریخی چگونه برطرف می شود؟

بررسی تجربه جنگ با عراق، با روش مقایسه ای یا نقد درونی؟

موضوع ,جنگ ,امیر ,ارتش ,شهریور ,غافلگیری ,قبل از ,عملیات کربلای ,این موضوع ,کربلای چهار ,شهریور سال

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

catacentde Diane's style lost-cat paybowlproxaw diehumtinghigh sucessfully تبریز سکوریت Pilar's page withdharefe geschsuwarne